Иностранный агент (taxfree) wrote,
Иностранный агент
taxfree

Karo žaizdos: kai kurie 1944 metų Vilniaus šturmo pėdsakai

Оригинал взят у hurdahurda в Karo žaizdos: kai kurie 1944 metų Vilniaus šturmo pėdsakai
1944 metų liepos pradžioje - 8 dieną sovietinė kariuomenė pasiekė Vilnių ir kartu su operaciją "Ostra Brama" jau kelias dienas vykdžiusia lenkų Armija Krajowa pradėjo miesto šturmą. Bendras faktografinis ir chronologinis šio įvykio vaizdas yra pristatytas internetinėje publikacijoje (http://www.antraspasaulinis.net/e107_plugins/content/content.php?content.1161), o architektūrinės sostinės netektys užfiksuotos Vilniaus metraštininko Jano Bułhako fotografijose (žr. Lietuvos dailės muziejaus leidinį VILNIUS.1944. Jano ir Janušo Bulhakų fotografijų archyvas, Vilnius, 2009).

Kita vertus, neverta sklandyti virtualioje erdvėje ar sėdėti dulkinoje bibliotekoje - užtenka pasivaikščioti Vilniaus gatvėmis ir įsitikinti, kad karo žaizdos mieste yra dar gyvos, galima sakyti - kraujuojančios, neužgydytos, neišgijusios, primenančios, kad laikas bėga greitai, tačiau atmintis išlieka...

Nekalbėsime apie elementarius pastatų nugriovimus (ne tik įvykusius tiesioginių karinių veiksmų metu, bet ir vėliau).

Bet kuriame Vilniaus taške galima išvysti ir iki mūsų dienų išlikusius apšaudymo pėdsakus.

Ypač jų daug yra Naujamiestyje ir Centre. Tai neturėtų stebinti. Tam esama keleto priežasčių. Pirma, Senamiestyje ne vienas nuo karo nukentėjęs pastatas buvo restauruotas arba tiesiog nugriautas. (Panašios dalios, žinoma, neišvengė ir vėlesnių epochų statiniai kitose vietose). Antra, aptariamoje Vilniaus dalyje nemažai yra vadinamojo "plytų stiliaus" objektų - o šie vien dėl savo charakteristikos - plytinių sienų, geriau išsaugojo tiesioginio-netiesioginio apšaudymo pėdsakus. Pastaruosius, ypač jeigu jie buvo ne tokie ryškūs ir ne į gatvę išeinančiuose (reiškia - ne tokiuose reprezentatyviuose) fasaduose, neskubėdavo užtaisinėti (galop - net ir kažkokie užglaistymai matomi net plika akimi). Galop - būtent čia, rajone aplink Lukiškių aikštę, pajėgesnio ir gausesnio priešininko iš rytų į vakarus spaudžiami vokiečiai liepos 10-11 dienomis sutelkė paskutinius gynybos židinius.

Įnirtingus mūšius liudija gerokai apgriautas Pamėnkalnio ir Pylimo gatvių kampas (apskritai -Centre stalininė architektūra ženklina ypatingai nukentėjusias vietas).

Štai, kad ir pastatas, pažymėtas antruoju Pylimo gatvės numeriu. Labai aiškiai matyti jo nukentėję ir negrabiai atstatyti angokraščiai.
pylimo2_bendras vaizdas
pylimo2_angokrastis

Keli statiniai kaimynystėje - prie P.Cvirkos skvero, jau Pylimo gatvėje. Tiesioginiai pataikymai iš stambesnio kalibro šaudmenų.

Pastatas (Pamėnkalnio 2) žvelgiant nuo P.Cvirkos skvero. Kairiau, gilumoje matyti ir kitas namas, taip pat pažeistas šūvių.
pamenkalnio2_bendras vaizdas su pastatu kieme

Bendras sienos vaizdas. Kitoje pusėje buvusiems statiniams (galima spėti, kad ten buvo įsitvirtinę vokiečiai, ir rusai į juos šaudė viskuo, kuo galėjo) pasisekė liūdniau - jų vietoj stovi stalininiai...
pamenkalnio2_bendras vaizdas

Pataikymas iš stambesnio kalibro.
pamenkalnio2_didelis kalibras

Matyti, kad taikyta į langą
pamenkalnio2_prie lango

Pastatas už to paties namo, kiemo gilumoje.
pamenkalnio4_bendras vaizdas

Vėlgi stambus kalibras...
pamenkalnio4_didelis kalibras

Dvi skylės.
pamenklanio2_dvi skyles

Pastatas su gorgolėmis Pamėnkalnio gatvės gilumoje. Apdaužytos plytos, greičiausiai, ne laiko, o karo randai.
pamenkalnio25_bendras vaizdas
pamenkalnio25_cokolis
pamenkalnio25_pazeidimai

Labai aiškiai matomi kulkų pėdsakai Gedimino prospekte esančio daugiabučio (nr. 36) vidinėje pusėje. Kai kas negrabiai užglaistyta, kitkas palikta...
gedimino pr_bendras vaizdas
gedimino pr_pazeidimai
gedimino pr_pazeidimai_cokolis
gedimino pr_uztaisymai

Visų okupacinių valdžių saugumo rūmai. Šūvis į akmeninį cokolį. Vėlgi - matyti į kurią pusę judėjo rusai, ir kurlink judėjo vokiečiai. Tai yra - raudonarmiečiai juos apšaudė. Pylė kaip reikiant...
saugumo siena1
saugumo siena2

Nuo apšaudymo gerokai nukentėjusi Šv. Jokūbo ligoninė (buvo pažeisti ir Šv. Jokūbo ir Pilypo bažnyčios bokštai bei fasadas).
Abu ligoninės statiniai - "plytų stiliaus". Vienas, dešinys, dėl didesnių pažeidimų buvo nutinkuotas. Kitas iki mūsų dienų rodo savo žaizdas.

Kairio pastato bendras vaizdas. Rusai judėjo nuo Žaliojo tilto, vokiečiai traukėsi link Žvėryno.
jokubo ligonine_bendras vaizdas

Stambesni ir smulkesni pažeidimai. "Plytų stiliuje" jų nebeužmaskuosi...
jokubo ligonine_didesnis kalibras
jokubo ligonine_smulkesni pazeidimai

Pažeistas karnizas.
jokubo ligonine_pazeistas karnizas

Čia tas dešinysis pastatas - užtinkuotas.
jokubo ligonine_uztinkuotas pastatas

Štai taip tai atrodė 1944 m.
bulhakas_jokubo ligonine

Galop - Lukiškių kalėjimas. Apšaudyti korpusai ir sienos.
lukiskes_bendras korpuso vaizdas
lukiskes_korpuso detale_uztaisymai
lukiskes_bendras vaizdas
lukiskes_uztinkuoti pazeidimai
lukiskes1
lukiskes2

Išlikusios karo žaizdos gerai rodo - kas puolė, o kas gynėsi. Kad "fašistkaja nečist" buvo genama Vakarų kryptimi, kad mieste virė įnirtingos gatvių kautynės, kuriose, kas baisiausia - kentėjo ne tik pastatai, bet žuvo ir žmonės.

Sovietinės dokumentinės kronikos pradžioje matomi nuo rytinių Vilniaus kalvų miestą apšaudantys raudonarmiečiai, o 6.23 atkarpoje iš paukščio skrydžio užfiksuota nuo apšaudymų stipriai nukentėjęs Naujamiestis - vieta tarp Didžiosios Pohuliankos ir K.Kalinausko gatvių...
https://www.youtube.com/watch?v=bkBsSe-3b_g
Tags: 1944 год, Вильнюс, следы войны
Subscribe
promo taxfree may 18, 2014 10:25
Buy for 70 tokens
Этот пост будет всегда висеть вверху чтобы можно было сравнить развитие страны с данным прогнозом. Прогноз дан 18 мая 2014 года Многие слышали о волновой теории Ральфа Эллиотта. Для тех кто не слышал - поясню, это в некотором смысле математическая или поведенческая теория, которая описывает…
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments